Ktorá banka je najlepšia

  • by
Ktorá banka je najlepšia

Zákazníci bánk a spotrebitelia finančných služieb sa snažia nájsť najvýhodnejšie ponuky z finančného sektora, čo je pochopiteľné. Pre zdravú konkurenciu a bankový trh je dobré ak ho tvorí viacero bánk, veľkých, ale aj malých. Následne vzniká situácia na trhu, kde sa banky snažia s ponukami dobiehať a vždy súťažiť výhodnejšími podmienkami a kvalitnejšími službami.

Existuje banka, ktorá je ideálna a všeobecne najlepšia pre poskytnutie všetkých služieb? Nie. Nie je výhodné zobrať všetky služby od jednej banky. Čo je výhodné v jednej banke nemusí byť výhodné v tej druhej a naopak. Podľa finančnej hitparády by ste sa pri konkrétnych finančných produktoch mali zamerať na tieto banky.

Hypotéka

Výhodná hypotéka má pomerne veľa parametrov, ktoré musí spĺňať. Pri zostavení rebríčka boli zohľadnené rôzne bonity žiadateľov resp. klientov, LTV (loan to value) resp. koľko percent z ceny nehnuteľnosti Vám banka požičia. Ďalej sa rátalo s povinným poisteniami, svoju úlohu zohrala ročná percentuálna miera nákladov RPMN a samozrejme úroková sadzba, na ktorú sa žiadatelia pozerajú v prvom rade. Nutné bolo vyformovať rebríček najvýhodnejších hypoték od bánk na základe trvania fixácie. Fixácia je obdobie (v rokoch), počas ktorého sú úroky hypotéky nemenné.

S jednoročnou fixáciou vyhráva Fiobanka. Pri 3 ročnom fixe kraľuje OTP Banka. Ak by ste chceli hrať na istotu s fixáciou po dobu 5tich rokov zamerajte sa na banku VÚB. Pri extrémne dlhej 10 ročnej fixácii úroku vyhrala v porovnaní s ostatnými bankami UniCredit. Ocenenie hypotéky roka dostala VÚB.

Do výpočtu ponúk vstupuje množstvo parametrov, preto rebríček berte ako odporúčanie a nie ako voľby na istotu. Každý žiadateľ je posudzovaný individuálne, pre jednu banku môže byť klient bonitný no pre ďalšiu už nemusí byť taký zaujímavý. Ideálne je preto získať viacero ponúk od viacerých bánk a to napr. cez online nástroj hypokalkulačka.

Hypokalkulačka

Hypokalkulačka je nezáväzný nástroj, ktorý je bezplatný a jeho výhoda spočíva práve v porovnaní ponúk od všetkých slovenských bánk. Ponuky sú vždy aktuálne, nakoľko je hypo kalkulačka napojená priamo na databázy ponúk bánk. Kvalitnejšie kalkulačky vám dokážu vypočítať celkovú splátku hypotéky aj s úverom na dofinancovanie zvyšnej čiastky nehnuteľnosti.

Spotrebný úver

Pôžičky, ktoré môžu byť použité bez dokladovania účelu použitia boli hodnotené najmä podľa stabilného úroku počas celej doby splácania. Odfiltrované boli marketingové ponuky, kde sa prvých dňoch alebo mesiacoch razantne zvýšila úroková sadzba alebo boli pridané iné poplatky. Pôžička roka sa stala Tatrabanka.

Pri vybavovaní spotrebného úveru sa zamerajte na parameter RPMN, ktorý okrem úrokov zohľadňuje aj ostatné poplatky ako vedenie osobného účtu, poplatky za vybavenie pôžičky, a pod. Uprednostnite vždy bankových poskytovateľov pred nebankovkami ako napr. Silverside alebo Home Credit. Získate tak výhodnejšie podmienky splácania. Nevýhodou môže byť prísnejšie posudzovanie vašej bonity, keďže banky nepodstúpia také riziko ako nebankové spoločnosti. Nebankové spoločnosti si vyššie riziko vykompenzujú vyššími úrokmi a celkovými poplatkami.

Bežný účet

Bežný bankový účet je dnes už pre bežného človeka nevyhnutnosť. Každý zamestnanec potrebuje osobný účet kam mu dorazí výplata. A naopak účet, z ktorého mu odchádzajú trvalé príkazy za telefónny paušál, internet, energie, splátky hypotéky, nájom či iné poplatky. Nevyhnutnosťou je platobná karta zriadená k osobnému bankovému účtu. V čase vírusov je platba kartou bezpečnejšia ako manipulácia s hotovosťou.

Pri zvolení najlepšej banky ponúkajúcej bežný účet je nutné brať do úvahy poskytované služby a rozmiestnenie resp. hustota bankomatov. V tejto kategórii vyšla najlepšie banka Unicredit. Za predpokladu, že na účet prijmete aspoň 400 eur mesačne máte vedenie účtu zadarmo.

Termínovaný vklad

Termínované vklady dnes už nemusia byť výhradne najlepšou voľbou ako zhodnotiť svoje peniaze. Obľubu zažívajú napr. podielové fondy. Ak sa rozhodnete pre termínovaný vklad do 10 tisíc €, skúste osloviť Privat banku. Ak viac poobzerajte sa po aktuálnych ponukách J&T Bank.

Posledným znakom serióznosti a stability sú aj poplatky bánk. Ak banka často nemení výšku spoplatnenia svojich služieb, vysiela to ku klientom veľmi pozitívny signál. V tejto disciplíne sa najlepšie ukázala internetová mladá banka 365 a Tatrabanka.

terminovaný vklad

Ako vidíte neexistuje jediná banka, ktorá by bola jednotkou vo všetkých rozoberaných sférach finančného trhu. Pred každým výberom finančnej služby si poriadne naštudujte všetky podmienky a až následne sa rozhodnite. Marketingové percentá v televíznej reklame nemusia nič znamenať.