Pôžičky pre splatenie dlhov a úverov

  • by
Pôžičky pre splatenie dlhov a úverov

Zdá sa vám, že vám vaše mesačné splátky za predošlé dlhy, úvery alebo pôžičky už prerastajú cez hlavu? Alebo máte príliš veľa finančných záväzkov a nestíhate sledovať pohyby na účte, neviete si vďaka tomu dobre naplánovať mesačný rodinný rozpočet? Chceli by ste ušetriť na úrokoch z minulých úverov? Riešenie je na dosah.

Čo je pôžička na splatenie dlhov a aké dlhy si môžete vyrovnať

Pôžička na splatenie dlhov je termín, ktorý označuje štandardne bankové spotrebné úvery určené na refinancovanie predošlých finančných záväzkov alebo dlhov.

Ide o účelové úvery, ktorých cieľom je predčasne vyplatiť predošlé pôžičky, úvery a finančné záväzky a to buď za účelom zníženia úročenia, zníženia mesačnej splátky alebo sprehľadnenia finančných tokov. Jedná sa o pôžičky, ktoré vám pomôžu splatiť prakticky všetky typy a druhy predošlých dlhov a finančných záväzkov bez ohľadu na pôvod.

S pomocou pôžičiek na splatenie dlhov si môžete splatiť:

  • menšie nebankové úvery alebo pôžičky, najmä ak šlo o nevýhodné krátkodobé pôžičky cez internet, ktoré majú krátku splatnosť a vyšší úrok
  • kontokorentné úvery, čiže povolené prečerpanie na účte, prípadne aj kreditné karty, ide o tie typy bankových úverov, ktoré sú úrokom najdrahšie
  • splátkové produkty a úvery, ktoré ponúkajú buď banky (prečítajte si aj náš ďalší článok s názvom Ktorá banka je najlepšia), nebankovky alebo špeciálne zamerané splátkové spoločnosti, pokiaľ ste schopný vyplatiť ich skôr
  • bankové aj nebankové spotrebné a spotrebiteľské pôžičky, či už išlo o tie bezúčelové, alebo o účelové, napríklad na auto, domácnosť či dovolenku
Vyplatenie dlhov

Podmienky pre získanie pôžičky na splatenie úverov

Najdôležitejším zmyslom získania pôžičky na refinancovanie a splatenie starých dlhov alebo úverov je úspora. Aby ste však dokázali novú pôžičku vybaviť, nesmiete byť v exekúcií a nesmiete byť v takom omeškaní so splácaním, aby ste boli v registroch.

Na splatenie dlhov a úverov si môžete teda požičať iba v prípade, že ich splácate riadne a včas, nakoľko základnou podmienkou pri vybavení novej pôžičky je kladná úverová história. Posudzuje sa tiež bonita, kam spadá najmä výška príjmu a jeho typ. Najlepší prístup k úveru majú zamestnanci na trvalý pracovný pomer s dobou neurčitou.

Požičať si však môžu aj živnostníci a podnikatelia, tu je ale podmienkou, aby bola doba podnikania či živnosti aspoň rok a bolo možné doložiť daňové priznanie.

Najdôležitejšie parametre pôžičky na splatenie dlhov a úverov

Úvery na splatenie starých pôžičiek a dlhov patria do kategórie špecifických pôžičiek, čo znamená, že oproti väčšine iných bankových spotrebných úverov majú odlišnú výšku pôžičky, dobu splácania a niektoré ďalšie parametre a charakteristiky.

Koľko a na ako dlho si požičiate? Tu sú hlavné parametre:

Výška úveru: Parametrom sú pôžičky na splatenie predošlých dlhov a úverov veľmi podobné bežným spotrebným úverom. Môžete ich získať obvykle už od 1 000 €, horná hranica býva 25 až 30 000 €, závisí to aj od toho, aká je výška vášho príjmu a koľko si môžete dovoliť mesačne splácať. Niektoré banky môžu ponúknuť až do 40 000 €.

Doba splácania: V tomto ohľade je pôžička na splatenie dlhov a úverov veľmi podobná bežnému spotrebnému úveru. Splatnosť býva štandardne od 12 do 96 mesiacov, v prípade menších súm môžu niektoré banky obmedziť maximálnu dobu splatnosti iba do 60 až 84 mesiacov. Stále sa však bude jednať o strednodobú lehotu splatnosti.

Úrok: Úročenie býva pri pôžičkách na splatenie dlhov obvykle nižšie, hoci nie oveľa. Kým bežné spotrebné úvery majú úrok na úrovni okolo 7 až 10 %, pri týchto pôžičkách je to okolo 6 až 8 %. Cieľom poskytovateľov je dosiahnuť o niečo nižší úrok, ako pri starých úveroch a to aj za cenu, že na ňom nezarobia. To je výhoda zas pre dlžníkov.

Poplatky: Za vybavenie úveru banky neúčtujú žiadne dodatočné poplatky, no iné to už môže byť v prípade jeho predčasného splatenia alebo naopak zmeny splátkového kalendára, čo je záležitosť, ktorú je dobré predvídať vopred. V tomto prípade bývajú poplatky rádovo v desiatkach €, pri predčasnom splatení ide o poplatok do 1 % zo zostatku.

Refinancovanie a konsolidacia pozicky

Nebankové pôžičky na splatenie dlhov

Špecifickou kategóriou sú nebankové pôžičky, ktoré sú určené na splatenie predošlých dlhov a úverov. V tomto prípade ide o pôžičky, ktoré sú parametrami podobné tým bankovým, jedná sa o spotrebiteľské úvery bez ručenia a poskytujú ich známejšie značky.

Požičať si je možné na refinancovanie väčších aj menších pôžičiek a úverov z minulosti, suma pôžičky na splatenie všetkých predošlých záväzkov a dlhov môže byť až do 25 000 €, samozrejme aj podľa konkrétneho poskytovateľa. Splácanie môže byť až do 8 rokov, závisí to aj od toho, akú sumu si idete požičať a akú chcete mesačnú splátku.

Úroková sadzba začína okolo 6 až 7 %, no môže byť aj vyššia. Pozor si treba dať na poplatky, najmä v prípade omeškania splácania alebo naopak predčasného splatenia či mimoriadnej splátky. K pôžičke si môžete dojednať aj poistenie jej splácania.

Čo zvážiť pri výbere a porovnaní pôžičky na splatenie dlhov a úverov

Ak by ste si chceli vyplatiť všetky svoje doterajšie dlhy a úvery, no chcete ušetriť, musíte venovať dostatok času porovnaniu pôžičky, ktorou budete dlhy splácať.

Tu sú najdôležitejšie podmienky na zváženie pri výbere:

  • akú sumu si potrebujete dokopy požičať, čiže aká je výška všetkých dlhov a záväzkov, ktoré musíte splatiť, nezabudnite ani na prípadne ďalšie poplatky
  • koľko si môžete dovoliť mesačne splácať, od toho sa potom odvíja aj splatnosť úveru, niektorí poskytovatelia ju môžu mať kratšiu a teda splátku vyššiu
  • či chcete aj nejaké finančné prostriedky k novej pôžičke navyše, ktoré by ste mohli použiť ľubovoľne a bez toho, aby ste museli dokladovať ich účel
  • aký je úrok, aké sú poplatky spojené s novým úverom a koľko je RPMN, tu platí, že tieto hodnoty musia byť nižšie, ako je priemer starých dlhov

Druhým dôležitým krokom, pre získanie čo najlepšej pôžičky na splatenie dlhov a úverov z minulosti, je porovnanie. K tomu slúžia internetové porovnávače a kalkulačky, vďaka ktorým získate z pohodlia domova prehľad o všetkých možnostiach.

Možnosti refinancovania resp. konsolidácie pôžičiek ponúka mnoho bankových, ale aj nebankových poskytovateľov. Spojenie viacerých pôžičiek do jednej výhodnej nájdete napr. u týchto poskytovateľov: Poštová banka, Silverside alebo Cetelem.